Νίκη με ανατροπή για τη Ρόμα!

Συνεχιζει το σερι η Ρομα που κέρδισε δύσκολα με 4-1 το Γαλατσι!Στο γήπεδο του Ταύρου η ομάδα του Απόλλωνα Γαλατσίου λίγο έλειψε να στερήσει τους πρώτους βαθμούς της πρωτοπόρου, στο Β όμιλο, Ρόμα. Οι δύο ομάδες μπήκαν επιφυλακτικά στο γήπεδο με μοναδικό σκοπό τη νίκη και κρατώντας ανέπαφες τις εστίες τους. Το πρώτο 20λεπτο βρήκε τον Απόλλωνα πιο οργανωμένο στη κατοχή της μπάλας ενώ η Ρόμα έψαχνε το τρόπο να δημιουργήσει. Στο 30 ο Απόλλωνας προηγήθηκε με όμορφο τελείωμα στη κλειστή γωνία έπειτα από ατομική προσπάθεια του Κορφιάτη. Η Ρόμα έψαξε αλλά δεν βρήκε τρόπο να απαντήσει με μοναδική ευκαιρία ένα χαμένο της τετ α τετ λίγο πριν τη λήξη του Α ημιχρόνου. Η ανάπαυλα έδωσε την ευκαιρία ανακατέματος της τράπουλας στο πάγκο της Ρόμα. Ο προπονητής της Ρόμα προχώρησε σε 2 ριψοκίνδυνες αλλαγές αλλά το αποτέλεσμα δεν άργησε να φανεί. Στην έναρξη του Β ημιχρόνου ο τερματοφύλακας της Ρόμα «έβγαλε» απίστευτο τετ α τετ τους Απόλλωνα κρατώντας τη Ρόμα ζωντανή. Από εκεί και πέρα, το Β ημίχρονο ανήκει αποκλειστικά στη Ρόμα η οποία ισοφάρισε γρήγορα το παιχνίδι (Ιωαννίδης) και πήρε τα ηνία του ρυθμού και της κατοχής του παιχνιδιού. Το 2ο γκολ δεν άργησε να έρθει και με απίστευτο σουτ από πλάγια θέση (Τοπαλίδης) η Ρόμα έκανε πράξη αυτό που ξέρει, την νίκη. Ο Απόλλωνας βρέθηκε με 10 παίχτες λόγω διαμαρτυριών ενώ στάθηκε άτυχος όταν σε ανύποπτο χρόνο έγινε το 3-1 με αυτογκολ. Το παιχνίδι έληξε 4-1 με σκόρερ τον Αμπαρτζή. Η Ρόμα σημειώνει τη 2η συνεχόμενη ανατροπή στη φετινή πορεία της, δείγμα της προσήλωσης στο στόχο του πρωταθλήματος. Ο Απόλλωνας παρουσίασε πολύ ανταγωνιστικό σύνολο αλλά του έλειψε η ικανότητα να κρατήσει το προβάδισμα. Από ένα ημίχρονο σε κάθε ομάδα με τη Ρόμα όμως να επιμένει πως είναι το φαβορί για το τίτλο.