Εκτύπωση

Λύγισε ο Ποσειδώνας από την «τρίαινα» της Rainbow FC

Λύγισε ο Ποσειδώνας από την «τρίαινα» της Rainbow FC .Η Rainbow FC επέστρεψε στις νίκες μετά από 2 σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα, επικρατώντας του Ποσειδώνα Λαγονησίου με 2-1 στο γήπεδο της Βάρης. Σε ένα ματς γεμάτο ένταση και δυναμικά μαρκαρίσματα, η νίκη κρίθηκε στην εμπειρία και στη ψυχραιμία που επέδειξαν οι περσινοί Πρωταθλητές της Β΄κατηγορίας κόντρα σε μία πολύ ποιοτική ομάδα. Το παιχνίδι είχε εξαιρετικό ρυθμό από το ξεκίνημα και ο δυνατός αέρας προσέδωσε μία άγρια ομορφιά. Παρά το καλό πρώτο 10λεπτο του Ποσειδώνα, η Rainbow άντεξε στους κραδασμούς και με ένα δυνατό τελείωμα του Μπολάνου μέσα από την περιοχή, άνοιξε το σκορ. Η ομάδα του Λαγονησίου αντέδρασε και δοκίμασε τα αντακλαστικά του αντίπαλου γκολκίπερ σε πολλές περιπτώσεις στο 1ο ημίχρονο. Μετά την ανάπαυλα, η Rainbow FC εκμεταλλεύτηκε μία στιγμή αδράνειας της αντίπαλης άμυνας και χάρη στο πείσμα του Παναγιώτη Γεροσίδερη, διπλασίασε τα τέρματά της. Αυτό το γκολ ανάγκασε τον Ποσειδώνα Λαγονησίου να κυνηγήσει με μεγαλύτερη ένταση το γκολ που θα τον ξαναέβαζε στο παιχνίδι. Το 2-1 έγινε τελικά 20 λεπτά πριν το τελευταίο σφύριγμα μετά από ένα κόρνερ και την ασυνεννοησία του τερματοφύλακα και των αμυντικών του. Στο τελευταίο 20 λεπτο, o Ποσειδώνας είχε την εδαφική υπεροχή αλλά ελάχιστα απείλησε την αντίπαλη εστία, με συνέπεια να μείνει μέχρι τέλους αυτό το 2-1. Έτσι, η Rainbow σκαρφάλωσε στην 3η θέση της βαθμολογίας ενώ ο Ποσειδώνας έπεσε στην 7η θέση.

κειμενο:Γ.Παπαιωαννου