Νικηφόρο πέρασμα της Δόξας Βάρης

Δόξα Βάρης - Αστέρας Λευκών Πάρου 3-2

Νικηφόρα πέρασε η Δόξα Βάρης και από τον Αστέρα Λευκών Πάρου, χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι η νίκη αυτή ήρθε με εύκολο τρόπο. Η διαφορά των δυο ομάδων, όπως αντικατοπτρίζεται και στον βαθμολογικό πίνακα, είναι όντως μεγάλη, αλλά αυτό δεν εμπόδισε τον Αστέρα από το να πραγματοποιήσει μια ψυχομένη εμφάνιση και να διεκδικήσει το ματς στα ίσια. Η Δόξα Βάρης σε γενικές γραμμές ήταν ανώτερη, καθώς είχε σαφώς την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας και έφτανε σχετικά εύκολα έξω από τα αντίπαλα καρέ, αλλά εκεί είχε να αντιμετωπίσει την πολυπρόσωπη άμυνα του Αστέρα, η οποία προέβαλε σθεναρή αντίσταση. Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν έξυπνα το ματς, ο αμυντικός προσανατολισμός δούλεψε και ευτύχησαν μάλιστα να προηγηθούν στο πρώτο κόρνερ που κέρδισαν. Το γκολ αυτό λειτούργησε αφυπνιστικά για τη Δόξα, η οποία από εκεί και έπειτα ανέβασε στροφές, ενέτεινε την πίεσή της και αφού πρωτίστως έφερε το ματς στα ίσια με κεφαλιά του Μαστορη, στη συνέχεια πήρε και το προβάδισμα με τον Σουρδη. Όλα έβαιναν καλώς για του γηπεδούχους, αλλά 5' λεπτά πριν τη λήξη ο Αστέρας κέρδισε πέναλτι, ισοφάρισε και όλα έδειχναν ότι θα ...έκλεβε το βαθμό της ισοπαλίας. Η Δόξα όμως δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα, έκανε κατάθεση ψυχής στα εναπομείναντα λεπτά και 1' πριν το τελικό σφύριγμα ο Τζεμανάκης βρήκε δίχτυα και διαμόρφωσε το τελικό 3-2 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Για τον μαχητικό Αστέρα σκόραραν οι Χαρίσης και Λιολιος.

Δόξα Βάρης: Μοχάμεντ, Ιωαννίδης, Μαθιουδάκης, Στεφανης, Φαρες, Καραβιδας, Σουρδης, Μαστορης, Μουζάκης, Ανδρεόπουλος, Τζεμανάκης, Μπαγλατζης, Κατσικάς, Σοφης Χριστοδουλόπουλος, Θεοδώρου, Μαλέας, Παπανικολάου, Λυκιαρδόπουλος, Μαρνιερος, Κοτταρας, Παδιας, Ανδρικόπουλος, Χαρίσης, Φλυτζανης, Λιολιος, Καλοτσης, Τσιτος