Το Double η Ρόμα!

Είναι πλεόν γεγονός, τα έχει σαρώσει όλα! Η καταπληκτική Roma σε αυτή την τρελή, τρελή χρονιά που έκανε σήκωσε και το κύπελλο μετά το πρωτάθλημα και στέφθηκε πανηγυρικά νταμπλούχος, επικρατώντας του Friends Club με 3-1! Το ματς είχε κάτι από την αίγλη του παρελθόντος, καθώς το Friends Club μόνο εύκολος αντίπαλος δεν αποδείχθηκε, καθώς έπαιξε τα ρέστα του, προέβαλε σθεναρή αντίσταση, κοίταξε τον αντίπαλό του στα μάτια, και τελικώς ηττήθηκε με το κεφάλι ψηλά. Οι «Ρωμαίοι» δε θα μπορούσαν να κάνουν ιδανικότερο ξεκίνημα στο ματς καθώς μόλις στο 1ο λεπτό ο Λαμπρόπουλος άνοιξε το σκορ και μετέφερε των άγχος στη μεριά των «Φίλων», οι οποίοι παρόλα αυτά επανήλθαν γρήγορα από το σοκ και προσπάθησαν να ισορροπήσουν κάπως το παιχνίδι. Η τύχη όμων δεν ήταν ευνοϊκή για τους φιλοξενούμενους, καθώς στο 34ο λεπτό, έπειτα από σουτ του Στεφανιδάκη η μπάλα κόντραρε στον  Αργυράκη και κατέληξε στα δίχτυα των Friends για το 2-0. Τα πόδια των παικτών της Roma ήταν πλήρως απελευθερωμένα από εκείνο το σημείο και ύστερα και όσο το Friends Club δεν ισοφάριζε, ο χρόνος κυλούσε υπέρ των γηπεδούχων. Στο 76’ μάλιστα, ο Τοπαλίδης πέτυχε το 3-0 και στην ουσία κλείδωσε τη νίκη για την ομάδα του. Το γκολ αυτό βέβαια πείσμωσε τους «Φίλους», οι οποίοι δεν ήταν διατεθειμένοι να παραδώσουν τα όπλα χωρίς μάχη, και έτσι, δυο λεπτά αργότερα, ο Βελλής μείωσε σε 3-1. Αυτό όμως ήταν και το μόνο που κατάφερε το Friends Club, το οποίο στη συνέχεια δεν είχε τις δυνάμεις να κυνηγίσει την ισοφάριση και έτσι, το κύπελλο κατέληξε στα χέρια των «Ρωμαίων», οι οποίοι έκλεισαν με τον πιο ονειρικό τρόπο μια χρονιά γεμάτη θριάμβους.